Wady i zalety dropshippingu

0
205
wady i zalety dropshippingu

Dropshipping jest jednym z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają sprzedawcom wejście na rynek. Pozwala zaoszczędzić czas, zoptymalizować koszty i zredukować ryzyko inwestycyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach dropshippingu? Zachęcamy do lektury naszego kompleksowego artykułu na ten temat!

Jak działa dropshipping?


Dropshipping jest innowacyjnym modelem logistycznym, który przewiduje ścisłą współpracę między właścicielem sklepu internetowego a specjalnymi hurtowniami. Dostawcy nie tylko sprzedają mu swoje towary, ale zajmują się też ich magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką.

W delikatnym uproszczeniu proces sprzedaży w dropshippingu wygląda więc następująco:

  1. Sprzedawca oferuje swoim klientom towary pochodzące z asortymentów hurtowni dropshippingowych.
  2. Klienci składają zamówienia w sklepie internetowym lub na Allegro czy innym portalu. 
  3. Sprzedawca przekazuje zamówienia hurtowniom lub następuje to automatycznie.
  4. Hurtownie zajmują się realizacją zamówień: kompletują przesyłki i nadają je do odbiorców końcowych.
  5. Sprzedawca dostarcza klientom dowody sprzedaży (głównie e-faktury).
  6. Sprzedawca rozlicza się z hurtowniami, zachowując swoją marżę jako zysk.

Już opisany wyżej model działania dropshippingu dostarcza nieco informacji na temat jego potencjalnych zalet i wad. W dalszej części artykułu przyjrzyjmy się im jednak znacznie bliżej.

👉 Dowiedz się więcej: Co to jest drophsipping?

Zalety dropshippingu


Korzyści płynące z prowadzenia sklepu w dropshippingu można mnożyć. Na uwagę zasługuje przede wszystkim oszczędność czasu. Dzięki temu, że procesami logistycznymi zajmują się hurtownie, sprzedawca może spokojnie skupić się na istotniejszych aspektach biznesu: marketingu, ekspansji firmy i skalowaniu przychodów.

Oszczędza on zresztą nie tylko czas, ale i pieniądze. Zachowuje pełną kontrolę nad wydatkami (magazyn, opakowania, transport itd.), ponieważ są one ściśle powiązane z generowanymi przychodami. Gwarantuje mu to skalowalność biznesu i chroni go przed ewentualnymi stratami. Warto też zauważyć, że sprzedawca nie ponosi ryzyka inwestycyjnego, gdyż nie kupuje towaru z góry. Produkty nabywa od dostawców dopiero wtedy, gdy sam otrzyma na nie zamówienie od klientów.

Eliminacja ryzyka w połączeniu z innymi zaletami dropshippingu sprawia też, że otwarcie własnego sklepu internetowego staje się wyjątkowo proste. Wystarczy sięgnąć po inteligentne oprogramowanie e-commerce, oferujące funkcję integracji strony z hurtowniami dropshippingowymi, aby w kilku kliknięciach założyć sklep, wprowadzić do niego produkty i rozpocząć sprzedaż.

Można więc stwierdzić, że dropshipping stanowi znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie przetestować swój pomysł na biznes. Jeśli coś nie pójdzie po ich myśli, mogą bez żadnych strat wycofać się z rynku. To także ciekawa propozycja dla aspirujących przedsiębiorców, którzy chcą łączyć działalność e-commerce z pracą na etacie, studiami stacjonarnymi bądź innymi zajęciami.

Wśród zalet dropshippingu należy też wymienić elastyczność sprzedaży. Dzięki możliwości szybkiego modyfikowania asortymentu właściciel sklepu nie jest narażony na ryzyko związane z sezonowością czy zmianami na rynku. Może stworzyć bardzo szeroka ofertę, którą z łatwością dostosuje do aktualnych trendów i potrzeb swojej grupy docelowej.

Podsumowując, prowadzenie e-commerce’u w dropshippingu jest po prostu łatwiejsze i tańsze niż zarządzanie tradycyjnym sklepem internetowym. Zarówno na etapie uruchamiania biznesu, jak i podczas obsługi sprzedaży na co dzień, dropshipping generuje zdecydowanie mniej problemów i pochłania mniej czasu.

👉 Sprawdź, jak zacząć dropshipping.

Wady dropshippingu


Choć z powyższego fragmentu łatwo wyciągnąć wniosek, że dropshipping to rozwiązanie wręcz perfekcyjne, trzeba to zweryfikować, przyglądając się również jego wadom. Krytycy tego modelu zwracają uwagę przede wszystkim na brak kontroli nad procesami logistycznymi realizowanymi przez hurtownie. Sprzedawca nie ma możliwości nadzorowania ich przebiegu czy jakości, toteż trudno mu zagwarantować klientom m.in. terminową dostawę czy bezpieczne pakowanie produktów. Niemniej, podejmując współpracę z renomowanymi dostawcami, zyskuje dostęp do usług profesjonalistów i ich rozbudowanego zaplecza.

Innym problemem, z którym mogą mierzyć się sprzedawcy prowadzący sklep w dropshippingu, jest obsługa zwrotów. Tylko nieliczne hurtownie dropshippingowe akceptują przyjmowanie produktów odsyłanych przez klientów. W pozostałych przypadkach obowiązek ten spoczywa na właścicielu sklepu internetowego. Oznacza to, że potrzebuje on jakiejkolwiek przestrzeni magazynowej na składowanie zwrotów. Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, warto stawiać na asortyment obejmujący niewielkie artykuły, np. biżuterię czy akcesoria GSM. Wybieraj też towary, które rzadko podlegają zwrotom – unikaj m.in. odzieży i obuwia!

Liczne zalety dropshippingu sprawiają, że interesuje się nim bardzo wielu sprzedawców. To oczywiście przekłada się na dużą konkurencję. Prowadzenie sklepu w tym modelu logistycznym wcale nie musi się więc okazać proste. Skoro wszyscy przedsiębiorcy zaopatrują się w tych samych hurtowniach, dość łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której dochodzi do wojen cenowych, a prowadzenie sprzedaży całkowicie przestaje się opłacać. Jak radzić sobie z tym problemem? Po pierwsze warto wzbogacić swój asortyment o kilka produktów spoza ofert hurtowni dropshippingowych (magazynowanych np. w garażu). Po drugie zaś można poszukać innych sposobów na wyróżnienie się na rynku. Zastanów się więc nad wizerunkiem swojej marki, dostosuj komunikację do potrzeb grupy docelowej i zadbaj o oryginalne opisy produktów oraz zdjęcia.

Ostatnią wadą dropshippingu, o której warto wspomnieć, jest konieczność dostosowywania się do zasad narzucanych przez hurtownie dropshippingowe. Sprzedawca często nie może samodzielnie decydować o marżach, a także o innych aspektach biznesu. Musi przestrzegać określonych regulaminów, co znacząco ogranicza jego swobodę w zakresie rozwijania marki.

Jak uruchomić i prowadzić sklep w dropshippingu?


Aby odnieść sukces w dropshippingu, pod uwagę należy wziąć zarówno zalety, jak i wady tego modelu. Płyną z nich między innymi następujące wnioski:

  1. Wybierz odpowiedni asortyment – dzięki właściwym decyzjom już na początku działalności, znacząco ułatwisz sobie prowadzenie sklepu w dropshippingu. Postaw więc na towar, który nie podlega częstym zwrotom, nie zajmuje dużo miejsca i cieszy się sporym zainteresowaniem konsumentów.
  2. Zaopatrz się w dobre oprogramowanie sklepowe – kompleksowa platforma e-commerce, jak Sky-Shop, pozwoli Ci szybko zintegrować stronę z hurtowniami dropshippingowymi i wprowadzić towary do sklepu. Co więcej, zamówienia będą automatycznie przekazywane dostawcom, a dane produktowe – na bieżąco aktualizowane. 
  3. Załóż działalność gospodarczą – własna firma pozwoli Ci zarabiać bez ograniczeń i ułatwi Ci podejmowanie współpracy z hurtowniami dropshippingowymi, spośród których większość nie zaopatruje klientów indywidualnych.
  4. Połącz dropshipping z własnym magazynem – to ciekawy sposób na wzbogacenie oferty o produkty, które wyróżnią Cię na rynku.
  5. Stwórz autorskie opisy i zdjęcia produktów – automatyczna integracja z hurtowniami sprawia, że do Twojego sklepu zaciągają się dane z baz hurtowni. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku właścicieli innych sklepów internetowych. Chcesz wybić się na ich tle? Domyślne dane produktowe wykorzystaj tylko do szybkiego rozpoczęcia sprzedaży, a później zacznij opisywać towary własnymi słowami i autorskimi zdjęciami.

Podsumowanie

Znając najważniejsze zalety i wady dropshippingu, z łatwością otworzysz swój własny sklep internetowy działający w tym innowacyjnym modelu. Sięgnij więc po kompleksową platformę e-commerce i zacznij podbój rynku!