Dropshipping a zwolnienie z VAT – co trzeba wiedzieć?

0
452
zwolnienie z vat w dropshippingu

Wielu początkujących sprzedawców otwiera sklepy internetowe w dropshippingu. Takie rozwiązanie pozwala im sporo zaoszczędzić i ograniczyć biurokrację. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy często zainteresowani są zwolnieniem z podatku VAT. Czy ten model logistyczny pozwala na skorzystanie z takiego przywileju?

Dla kogo zwolnienie z VAT?

Sam model sprzedaży nie ma większego znaczenia dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT. Przysługuje ono bowiem prawie

każdemu, kto nie osiąga przychodów przekraczających 200 tys. zł w danym roku podatkowym. Większość małych i średnich sprzedawców internetowych decyduje się więc na takie rozwiązanie. Wyjątek stanowią właściciele sklepów oferujących na przykład:

  • kosmetyki i artykuły higieniczne,
  • komputery i inne urządzenia elektroniczne,
  • sprzęt elektryczny,
  • wyroby z metali szlachetnych,
  • towary objęte akcyzą (np. alkohol i papierosy).

Powyższe kategorie towarów wykluczone są ze zwolnienia z VAT. Nie przysługuje ono również sprzedawcom posiadającym siedzibę firmy poza granicami Polski.

Dropshipping a zwolnienie z VAT

Sprzedaż w dropshippingu objęta jest tymi samymi zasadami rozliczania VAT co handel elektroniczny w tradycyjnej formie. Oznacza to, że jeśli Twoje przychody nie przekraczają 200 tys. zł rocznie i nie oferujesz klientom produktów z wymienionych wyżej kategorii, możesz spokojnie skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Zwolnienie z VAT przysługuje Ci w przypadku obu form dropshippingu:

  • Współpraca z hurtowniami, które w Twoim imieniu zajmują się magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką produktów do klientów – to zdecydowanie najpowszechniejsza forma dropshippingu w Polsce. Jako sprzedawca odpowiadasz za docieranie do klientów i wystawianie im dowodów zakupu.
  • Pośrednictwo w procesie sprzedaży, świadczone na rzecz hurtowni – to model popularny na Zachodzie. Zakłada, że poszukujesz klientów dla dostawcy i pełnisz funkcję pośrednika, którego przychodem jest określona prowizja od sprzedaży.

Niezależnie od tego, w jakiej dokładnie formie prowadzisz sprzedaż w dropshippingu, przysługuje Ci prawo do zwolnienia z VAT. Co więcej, jeżeli współpracujesz z hurtownią w modelu prowizyjnym, nie musisz nawet przejmować się rodzajem oferowanego asortymentu. Nie obowiązują Cię bowiem przepisy dotyczące kategorii wykluczonych ze zwolnienia.

Warto jednak pamiętać, że w celu skorzystania ze zwolnienia z VAT:

  • musisz uznawać faktury zakupu z hurtowni za koszt uzyskania przychodu i odliczać ich pełną wartość brutto,
  • nie możesz doliczać podatku VAT do faktur sprzedaży wystawianych klientom.

👉 Dowiedz się też, jak zacząć dropshipping.

Zwolnienie z VAT w dropshippingu – czy warto?

Choć wizja niepłacenia podatku VAT może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjna, takie rozwiązanie nie zawsze okaże się opłacalne. Zwolnienie ma bowiem zarówno swoje zalety, jak i wady.

Wśród plusów zwolnienia z VAT na pewno można wymienić możliwość oferowania klientom niższych cen niż konkurencja. Nie musisz w końcu doliczać do nich wartości podatku. Co więcej, redukujesz ilość formalności, które wymagają dopełniania w związku ze składaniem deklaracji JPK itp.

Minusy zwolnienia z VAT obejmują jednak brak możliwości odliczania wartości podatku VAT od zakupów firmowych. Jeśli nabywasz towary do sklepu lub zasoby niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, musisz się więc liczyć z koniecznością zapłaty pełnych kwot. Rezygnacja ze zwolnienia umożliwiłaby Ci natomiast odliczanie VAT-u wydanego na zakupy firmowe od VAT-u należnego z tytułu sprzedaży.

Jak więc widzisz, zwolnienie z podatku VAT okaże się opłacalne przede wszystkim dla sprzedawców, którzy nie generują dużych kosztów. Jeśli jednak prowadzisz sklep w dropshippingu i opłacasz liczne faktury wystawiane przez hurtownie, a w dodatku ponosisz wydatki związane z oprogramowaniem e-commerce czy marketingiem, korzystniejszym rozwiązaniem może być dla Ciebie opłacanie VAT-u.

Dropshipping a zwolnienie z VAT – podsumowanie

Skoro wiesz już, na jakich zasadach można korzystać ze zwolnienia z VAT w dropshippingu, zastanów się nad tym, czy w Twojej sytuacji takie rozwiązanie będzie się opłacać. Kluczowe w tym przypadku okażą się koszty, które ponosisz w swoim sklepie każdego miesiąca.

Pamiętaj, że w przypadku decyzji o nieodprowadzaniu VAT-u nie musisz składać żadnych wniosków. Takich kroków wymaga natomiast rejestracja jako płatnik VAT.