Zarobki w dropshippingu – najważniejsze informacje

0
491

Ile można zarobić na dropshippingu? Jego zwolennicy zwrócą uwagę na to, że współpraca z hurtowniami zdejmuje z barków sprzedawcy wiele obowiązków, pozostawiając mu czas na rozwój marki i maksymalizację zysków.

Krytycy tego modelu zauważą jednak, że wiąże się on ze sporą konkurencją i zdecydowanie utrudnia wybicie się na rynku. Przed odpowiedzią na pytanie o zarobki, należy więc przeanalizować wszystkie wady i zalety dropshippingu. Co trzeba wiedzieć o tym modelu?

Co wpływa na zarobki w dropshippingu?

Aby poznać czynniki decydujące o zarobkach w dropshippingu, należy najpierw dobrze zrozumieć zasadę działania tego modelu logistycznego. Opiera się on na współpracy sprzedawcy ze specjalnymi hurtowniami, które udostępniają mu swój asortyment.

Właściciel e-commerce nie musi więc inwestować w towar, dopóki sam go nie sprzeda. Kiedy otrzyma zamówienie, opłaca dany produkt, a właściwa hurtownia zajmuje się jego spakowaniem i wysyłką.

W efekcie sprzedawca oszczędza bardzo dużo czasu, który może przeznaczyć choćby na działania marketingowe. Optymalizacja pracy i kosztów prowadzenia działalności gwarantuje mu szerokie pole manewru, jeśli chodzi o generowanie przychodów. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że może on poruszać się wyłącznie w zakresie asortymentu swoich dostawców i musi stawiać czoła dużej konkurencji handlującej dokładnie tymi samymi produktami. Trzeba przyznać, że takie środowisko nie sprzyja narzucaniu wysokich cen.

👉 Zapoznaj się z listą najlepszych hurtowni dropshipping. 

Mając świadomość, jak działa dropshipping, przyjrzyjmy się poszczególnym elementom wpływającym na to, ile można na nim zarobić:

1. Marża

Wysokość marży to bez wątpienia kluczowy czynnik decydujący o zarobkach w dropshippingu, tożsamy z zyskiem sprzedawcy. Wartość tę ustalasz oczywiście samodzielnie po uzgodnieniu warunków współpracy z hurtowniami. Mimo że decyzja należy do Ciebie, musisz w tym przypadku uwzględnić również atrakcyjność cen dla konsumentów.

Przyjmuje się więc, że marża w dropshippingu powinna wynosić około 20 – 35%. Pamiętaj jednak, że jej wysokość będzie różniła się w zależności od branży, a nawet od konkretnych produktów. Warto wspomnieć także o występowaniu zjawiska blokowania cen.

Czasami hurtownie zobowiązują mianowicie swoich kontrahentów do sprzedaży towaru w określonym przedziale cenowym, a to może znacząco ograniczyć Twoje możliwości w zakresie narzucania marży.

2. Popyt

Popyt to jeden z podstawowych elementów wpływających na ostateczny sukces (lub jego brak) w e-commerce. Określa gotowość konsumentów na zakup towaru i stanowi warunek niezbędny sprzedaży. Zasada jest prosta – im wyższy popyt, tym więcej zarobisz na dropshippingu.

Jak więc zapewnić sobie wysokie zyski? Wybierając asortyment, który cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku. Popularność różnych kategorii produktów możesz zweryfikować za pomocą wielu (także darmowych) narzędzi, takich jak Google Trends czy TradeWatch.

3. Konkurencja

Gdyby nie konkurencja na rynku, wystarczyłoby wybrać cieszący się zainteresowaniem asortyment i nałożyć na niego wysoką marżę, aby odnieść sukces w dropshippignu. Niestety takich sprzedawców jak Ty jest zdecydowanie więcej. Handlują oni zresztą dokładnie tymi samymi produktami, pochodzącymi z tych samych hurtowni dropshippingowych.

Zanim wejdziesz na rynek, przeanalizuj więc działania potencjalnych konkurentów (przede wszystkim tych bezpośrednich) i od razu postaraj się znaleźć swoją przewagę oraz określić wartość dodaną, którą zagwarantujesz klientom.

4. Koszty

Niestety nie cała nałożona na towary marża będzie Twoim zyskiem. Musisz bowiem liczyć się z różnego rodzaju kosztami, które zdecydowanie obniżą Twoje zarobki. Do najważniejszych należą:

  • Opłaty abonamentowe za korzystanie z oprogramowania sklepowego – te zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
  • Prowizje – pobierane przez rozmaite serwisy sprzedażowe (takie jak Allegro), ale też np. przez bramki płatności, których nie sposób uniknąć.
  • Podatek dochodowy – z jego odprowadzania nie zwalnia Cię nawet status działalności nierejestrowanej. Niezależnie więc od tego, czy prowadzisz firmę, czy nie, musisz oddawać część swoich zysków Urzędowi Skarbowemu.

5. Marketing

Reklama dźwignią handlu! Jeśli zależy Ci na dużych zarobkach w dropshippingu, musisz prowadzić skuteczne działania marketingowe. To od nich zależeć będzie liczba Twoich klientów oraz wartość dokonywanych przez nich transakcji. Planując swoje kampanie, zweryfikuj, które kanały sprzedaży sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej grupy docelowej.

One będą miały z kolei wpływ na dobór odpowiednich kanałów marketingowych. Do absolutnie podstawowych działań w sieci należą kampanie SEO (pozycjonowanie strony w wyszukiwarce), PPC (reklamy płatne) i social media.

Dropshipping – ile można zarobić?

Podsumowując, należy stanowczo stwierdzić, że nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie zadane w nagłówku. Zarobki sprzedawcy zależą bowiem od wielu różnych czynników.

Co więcej, jego zyski będą podlegały wahaniom i zmianom w czasie. W jednych miesiącach mogą być wyższe, w innych niższe. Wraz z rozwojem współpracy z hurtowniami, a więc i możliwości negocjacyjnych, będą jednak systematycznie rosły.

Jak zarabiać na dropshippingu?

Aby zmaksymalizować zyski z dropshippingu, warto zadać sobie pytanie, jaką strategię przyjąć. Przestrzeganie kilku prostych zasad może zapewnić Ci dodatkowe przychody i zdecydowanie poprawić Twoją sytuację na rynku. O czym należy więc pamiętać?

1. Wybieraj produkty o wysokiej marży

Kluczem do sukcesu w e-commerce zawsze jest narzucenie jak najwyższej marży i ponoszenie jak najniższych kosztów. Zauważ jednak, że nie wszystkie produkty da się sprzedać z takim samym zyskiem.

Przed rozpoczęciem działalności w dropshippingu przeprowadź więc rzetelną analizę rynku i wybierz asortyment, na który można nałożyć jak najbardziej opłacalną marżę.

Ze statystyk wynika, że do towarów tego typu należą między innymi akcesoria GSM (głównie etui), artykuły erotyczne oraz meble i elementy wyposażenia domu.

2. Dbaj o oryginalne opisy i zdjęcia produktów

Pamiętaj o tym, że hurtownie, z którymi współpracujesz w ramach dropshippingu, mają też wielu innych kontrahentów sprzedających dokładnie ten sam towar co Ty. Jeśli chcesz zdobyć nad nimi przewagę, zadbaj o atrakcyjne opisy i zdjęcia produktów.

Podczas gdy inni będą kopiować treści od dostawcy, Ty wyróżnij się na ich tle i zachęcaj potencjalnych klientów do transakcji, podkreślając zalety swojego asortymentu.

3. Unikaj często zwracanych towarów

Większość hurtowni dropshippingowych nie zajmuje się obsługą zwrotów dokonywanych przez klientów. Sprawia to, że jako sprzedawca nieraz musisz wygospodarować nieco przestrzeni na przechowywanie oddanych produktów.

Co więcej, stajesz wówczas w obliczu zamrożenia gotówki, dopóki ktoś inny nie zdecyduje się na zakup danego towaru. Z tego względu warto unikać sprzedaży artykułów, które często podlegają zwrotom – takich jak obuwie czy odzież.

4. Korzystaj z progów rabatowych w hurtowniach

Aby jak najbardziej obniżyć koszty pozyskiwania towaru, warto korzystać z progów rabatowych. Polegają one na tym, że przekroczenie pewnego poziomu obrotu gwarantuje Ci niższe ceny w hurtowni.

Dlatego właśnie dobrze jest realizować określoną liczbę zamówień, nawet jeśli początkowo marże nie są zbyt wysokie.

👉 Dowiedz się, na co jeszcze zwracać uwagę podczas współpracy z hurtowniami dropshippingowymi.

5. Połącz dropshipping ze sprzedażą własnych produktów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dropshipping z tradycyjną sprzedażą internetową. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zainwestować w produkty cieszące się największym popytem, nawet jeśli współpracujący z Tobą dostawca nimi nie dysponuje. Na tym nie koniec.

We własnym magazynie możesz przechowywać produkty, których popularność gwałtownie wzrasta w określonych miesiącach roku, powodując braki w hurtowniach. W obliczu takiej sytuacji automatycznie zyskasz przewagę nad konkurencją, mając ponadto możliwość dalszego podnoszenia cen.

Szukasz więcej wiedzy na temat dropshippingu?

dropshipping bez tajemnic

Dropshipping – zarobki. Podsumowanie

Czy dropshipping się opłaca? Wszystko zależy od przyjętej przez Ciebie strategii. Nie ulega wątpliwościom, że jest to model, który znacząco ułatwia wejście na rynek i optymalizację kosztów prowadzenia działalności.

Jeśli połączysz te zalety ze skutecznym marketingiem, możesz zagwarantować sobie imponujące zyski. Skorzystaj więc z platformy sklepowej oferującej gotowe integracje z hurtowniami dropshippingowymi Sky-Shop i zacznij zarabiać już dzisiaj!