Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu?

0
434
sklep internetowy bez magazynu

Chcesz zacząć zarabiać na sprzedaży internetowej, ale obawiasz się formalności i wydatków związanych z magazynowaniem towaru? Otwórz sklep w dropshippingu!

To rozwiązanie, które pozwoli Ci założyć e-commerce bez konieczności inwestowania w asortyment. Dowiedz się więcej o sprzedaży w Internecie bez magazynu!

Dropshipping – sklep internetowy bez magazynu

Dropshipping to model logistyczny opierający się na współpracy sprzedawcy ze specjalnymi hurtowniami. Właściciel e-commerce’u pełni niejako funkcję pośrednika, oferując swoim klientom asortyment należący do dostawców. Zajmuje się wyłącznie działaniami marketingowymi i rozwojem marki, ponieważ obowiązek pakowania i wysyłki zamówień spoczywa na hurtowniach.

Taki model prowadzenia sprzedaży sprawia, że przedsiębiorca oszczędza mnóstwo czasu na czynnościach, które bezpośrednio nie przekładają się na rozwój jego firmy. Zamiast spędzać całe godziny na realizacji zamówień, może planować strategię biznesową i pozyskiwać nowych klientów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby połączył prowadzenie e-commerce’u z pracą na etacie czy studiami.

Jedną z najważniejszych zalet dropshippingu stanowią stosunkowo niskie koszty wejścia na rynek i prowadzenia działalności. Po pierwsze eliminujesz wydatki związane z magazynem – zarówno jego najmem, jak i opłacaniem jego pracowników. Po drugie nie potrzebujesz kapitału na zakup towaru, ponieważ w dropshippingu płacisz za niego dopiero w momencie, gdy uda Ci się go sprzedać.

Wszystko to sprawia, że sklep internetowy bez magazynu doskonale sprawdza się w przypadku początkujących sprzedawców internetowych. Pozwala im tanio i szybko wejść na rynek, a później efektywnie prowadzić działalność bez zbędnej biurokracji.

Zalety oraz wady dropshippingu

Powyższa charakterystyka świetnie uwydatnia kluczowe zalety dropshippingu. Na tym jednak nie koniec. Zbierzmy więc wszystkie plusy takiej działalności w jednym miejscu:

  • Wyjątkowo niskie koszty wejścia na rynek i prowadzenia sprzedaży.
  • Możliwość zarządzania sklepem z dowolnego miejsca na świecie.
  • Szeroki asortyment hurtowni dropshippingowych.
  • Brak ryzyka inwestycyjnego.
  • Możliwość bezpiecznego przetestowania pomysłu na biznes.
  • Oszczędność czasu.
  • Możliwość decydowania o kierunku rozwoju firmy (zaleta w porównaniu np. z franczyzą).

Planując otwarcie sklepu internetowego bez magazynu, warto jednak pohamować entuzjazm i przeanalizować także wady dropshippingu. Wśród największych minusów tego modelu z pewnością można wymienić:

  • Brak pełnej kontroli nad procesem realizacji zamówienia.
  • Wysoki poziom konkurencji (inni sprzedawcy korzystają z ofert tych samych hurtowni).

Nie pozwól, aby te wady Cię zniechęciły! Łatwo je bowiem obejść. W większości hurtowni możesz na przykład poprosić o personalizowanie przesyłek, a problem konkurencji zredukujesz, uzupełniając swój asortyment choćby kilkoma produktami spoza oferty dostawcy. Zwróć jednak uwagę na to, by ich gabaryty i specyfika pozwalały na magazynowanie ich w domu.

Sklep internetowy bez towaru – jak zacząć?

Otwarcie sklepu internetowego bez magazynu jest wyjątkowo proste. Wystarczy zarejestrować się na platformie SaaS, która oferuje gotowe integracje z hurtowniami dropshippingowymi. Takie oprogramowanie pozwoli Ci szybko i wygodnie przeprowadzić cały proces rozpoczęcia sprzedaży – od wyboru dostawców, po konfigurację strony sklepu. Każdy etap został bowiem zautomatyzowany.

Zanim zajmiesz się integracjami na swojej platformie sklepowej, musisz jedynie zastanowić się nad formą prowadzenia działalności. Jeżeli chcesz tylko przetestować swój pomysł na biznes, spokojnie możesz pozostać przy działalności nieewidencjonowanej.

Jeśli jednak zamierzasz zarabiać więcej niż połowa minimalnej krajowej miesięcznie, konieczna okaże się rejestracja firmy w CEIDG. Kiedy tylko wypełnisz wniosek, wybierając kody PKD, sposób rozliczania z Urzędem Skarbowym oraz metodę prowadzenia księgowości, Twoja działalność będzie gotowa do startu.

Wówczas pozostanie Ci:

  • wybrać hurtownie z listy gotowych integracji Twojej platformy Sky-Shop,
  • wprowadzić dane produktowe do sklepu
  • i skonfigurować jego wygląd.

👉 Zapoznaj się z listą najlepszych hurtowni dropshipping zintegrowanych z platformą Sky-Shop. 

W pierwszym kroku kieruj się zarówno bogactwem ofert dostawców, jak i jakością komunikacji. Pamiętaj, że to od nich w dużej mierze będzie zależał Twój sukces w e-commerce!

Drugi etap – jeżeli korzystasz z takiego oprogramowania jak np. Sky-Shop – przebiegnie automatycznie, dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Konfigurację wyglądu strony przeprowadzisz natomiast za pomocą intuicyjnego kreatora, który pozwoli Ci stworzyć funkcjonalny i efektowny sklep paroma kliknięciami.

Jak prowadzić sprzedaż przez Internet bez magazynu?

Bieżąca obsługa zamówień w dropshippingu jest równie prosta jak zakładanie sklepu, a może nawet jeszcze prostsza. Funkcjonalne oprogramowanie SaaS zagwarantuje Ci wygodę zarządzania zamówieniami. Cały proces sprowadza się bowiem do następujących kroków:

  1. Klient składa zamówienie w Twoim sklepie internetowym i dokonuje płatności za produkty.
  2. Zamówienie trafia do hurtowni, z którą współpracujesz.
  3. Hurtownia zajmuje się pakowaniem i wysyłką produktów do Twojego klienta.
  4. Dopiero po otrzymaniu zamówienia na określone produkty płacisz za nie hurtowni.
  5. Zatrzymujesz dla siebie marżę, a dowód zakupu dostarczasz na własną rękę swojemu klientowi.

Dzięki tak prostemu modelowi oszczędzasz sporo czasu, a Twoi klienci nie wiedzą nawet, że w realizacji zamówienia pośredniczyła inna firma. Możesz więc spokojnie zajmować się rozwojem własnej marki, podczas gdy dostawcy zadbają o wysoką jakość procesów logistycznych w Twoim sklepie.

👉 Przeczytaj także: Dropshipping – jak zacząć?

Sprzedaż internetowa bez magazynu – podsumowanie

Prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu to świetny pomysł na biznes, zwłaszcza na początku przygody z handlem elektronicznym. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-commerce, eliminując jednocześnie zbędne wydatki oraz ryzyko inwestycyjne, skorzystaj z kompleksowej platformy SaaS i zacznij sprzedawać w dropshippingu!