Czym jest opłata utrzymaniowa Allegro i jak jej uniknąć?

0
193
opłata utrzymaniowa allegro

Handlujesz dużą liczbą produktów na Allegro? Z pewnością niektóre z nich sprzedają się słabiej, niż inne. Być może też masz w ofercie takie, które nie cieszą się zainteresowaniem, a aukcje, które ich dotyczą, od dłuższego czasu nie generują sprzedaży.

Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł. Z jego treści dowiesz się, co to jest opłata utrzymaniowa Allegro oraz jak jej uniknąć. Wiedza ta powinna Ci się przydać w najbliższej przyszłości. 

Co to jest opłata utrzymaniowa?


Możliwe, że dotychczas myślałeś, że opłaty za aukcje Allegro dotyczą tylko wystawiania produktów na licytację czy też ofert w niektórych kategoriach. Nic bardziej mylnego! Allegro pobiera też prowizje za utrzymanie zwykłych ofert sprzedaży – a dokładniej tych, w których nie odnotowuje transakcji przez okres roku (365 dni).

Opłaty te, nazywane utrzymaniowymi, choć są stosunkowo niskie (rzędu od 5 do 15gr w zależności od kategorii), spędzają sen z powiek sprzedawcom handlującym dużą liczbą produktów czy w ramach kilku kont Allegro. Dlaczego?

Jest tak, ponieważ opłata utrzymaniowa Allegro naliczana jest cyklicznie, co 10 dni, aż do momentu, gdy oferta, do której się odnosi, nie wygeneruje sprzedaży lub nie zostanie przez sprzedawcę zamknięta. Gdy prowizja naliczy się dla większej liczby ofert, a fakt ten nie zostanie w odpowiednim momencie zauważony, sprzedawca Allegro staje przed koniecznością zapłacenia od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych za aukcje, w ramach których nie sprzedaje. Z właśnie względu warto wiedzieć jak uniknąć opłaty utrzymaniowej Allegro. 

Sposoby na uniknięcie opłaty utrzymaniowej Allegro


Na uniknięcie opłaty utrzymaniowej Allegro pozwalają: 

  • wygenerowanie sprzedaży w ofercie –  można ją wywołać np. poprzez znaczne obniżenie ceny produktu (co powinno poprawić jego atrakcyjność w oczach użytkowników Allegro);
  • zamknięcie ofert – wraz z np. rezygnacją z dalszej sprzedaży produktu, którego dotyczyła (można go dodawać jako gratis do innych produktów lub zaoferować w zestawie z innymi towarami); 
  • zamknięcie oferty i wystawienie nowej, z tym samym produktem – lecz nie poprzez zatrzymanie i przywrócenie oferty, które nie spowoduje wygenerowania nowego jej numeru.

Unikanie opłat utrzymaniowych Allegro w praktyce 


By skutecznie uniknąć opłat utrzymaniowych Allegro, musisz najpierw dowiedzieć się, w stosunku do jakich ofert zostaną naliczone. W tym celu, wejdź w sekcję Nadchodzące opłaty w systemie Allegro, w której znajdziesz wszystkie oferty, dla jakich naliczają lub będą naliczać się różnego typu prowizje. Używając filtra wyszukiwarki Typ opłat > opłata utrzymaniowa, uzyskasz dostęp do tych, które Cię najbardziej interesują. 

UWAGA: Informacje dotyczące planowanych opłat pojawiają się w systemie na 30 dni przed ich naliczeniem. 

Gdy uzyskasz dostęp do aukcji, których dotyczą lub będą dotyczyć opłaty utrzymaniowe, będziesz mógł je sukcesywnie pozamykać. Niestety, jeśli handlujesz sporą liczbą produktów na Allegro, może się zdarzyć tak, że będziesz musiał poświęcić na ten cel mnóstwo czasu.

👉 Jeśli nie masz na to ochoty i nie chcesz ponosić ryzyka pominięcia jednej czy kilku aukcji, skorzystaj z oferowanego przez Sky-Shop unikacza opłat utrzymaniowych zamykającego aukcje, których będzie lub już dotyczy prowizja. 

UWAGA: Moduł działa w pełni automatycznie i wymaga jedynie wcześniejszej konfiguracji.

Reasumując…

Handel dużą liczbą produktów na Allegro wiąże się często z utrzymywaniem ofert bez sprzedaży, a tym samym – kosztami, jakie generują opłaty utrzymaniowe Allegro.

Choć można ich unikać poprzez ręczne zamykanie aukcji, jakich dotyczą, to znacznie lepszym rozwiązaniem dla wielu sprzedawców może okazać się zakup unikacza opłaty utrzymaniowej Allegro od Sky-Shop.